Odpowiedź
Lekarz powinien:
- Dokładnie przeanalizować zobowiązanie wynikające ustawy o planowaniu rodziny oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w tym art. 30 (obowiązek udzielenia pomocy w nagłych przypadkach) i art. 39 (klauzula sumienia), a także innych właściwych regulacji.
- Ocenić, czy występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentki, wymagające niezwłocznej interwencji. W takich przypadkach lekarz ma obowiązek udzielenia pomocy, nawet jeśli ma wątpliwości lub obawy.
- Jeśli sytuacja nie jest nagła i lekarz uznaje, że spełnione są przesłanki klauzuli sumienia, może odmawiać wykonania zabiegu, ale powinien poinformować pacjentkę i wskazać jej inną placówkę lub lekarza, zgodnie z wymogami prawa.
- Skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie medycznym lub zasięgnąć wsparcia okręgowej izby lekarskiej w celu weryfikacji, czy jego decyzja jest zgodna z prawem i standardami etyki zawodowej.
- Udokumentować swoją decyzję (i jej podstawy) w dokumentacji medycznej, aby w razie sporu czy postępowania prawnego móc wykazać, że działał z należytą starannością i w dobrej wierze.